képes vagyok reggelire, tízóraira, ebédre, uzsonnára és vacsorára is főtt sonkát enni tojással, tormával és kaláccsal. De ehhez, egy tökéletes főtt szaftos fűszeres húsvéti sonkát kell készítenem. csupán pár dolog kell hozzá:
1. Egy nem túl sós füstölt sonka (comb, lapocka, tarja, vagy csülök, ki mit szeret) 2. Egy nagy fazék 3. Víz 4. Fűszerek
Az első és nagyon fontos mozzanat a sonka vásárlásakor kezdődik, ugyanis nem mindegy, hogy milyen pácolási eljárással készült termeket akarunk megfőzni. A pácolások közötti különbségekről itt olvashatsz "Ízekben őrzött hagyományok!" címmel.
Amit tudok javasolni, hogy előre főzött sonkát ne vegyél, mert tudom, hogy te otthon ezerszer jobbat és egészségesebbet fogsz készíteni, nem kell feleslegesen a szervezetedbe juttatni különböző adalékokat, vízmegkötőket és ízfokozókat.
Térjünk vissza a sonkához. Amikor vásárolod a füstölt husit, mindig kóstold meg, ha van rá lehetőséged.
Ha a sósságát ellenőrizted, akkor már el tudod dönteni, hogy áztatnod kell e vagy sem. Ha túl sósnak érzed, akkor érdemes 10-12 órát hideg vízben pihentetni. Főzés előtti este bele teszed a vízbe úgy, hogy lepje el és másnap tudsz vele dolgozni.
FONTOS nem mindegy, hogy hogyan kezded a főzést ugyan is én csak a hagyományos eljárással készült sonkáknak az elkészítéséről beszélek, míg Max Somogyi Zoltán gasztronómus barátom nem rég írt cikkében felhívja a figyelmünket pár hasznos dologra, hogy „Másképpen bánjunk a gyorspácolttal, és másként a hagyományosan füstölttel.
Kezd el a főzést. Egy magas falu edénybe tedd bele a sonkát és öntsed fel vízzel, míg el nem lepi. Tegyél a vízbe babérlevelet, egész borsot, egész köménymagot és egy fedőt az edényre addig, amíg felforr a víz, utána vedd le a fedőt és tedd takarékra a lángot. Közben pucolj meg egy nagyobb, vagy kettő kisseb vöröshagymát és egy fél fej fokhagymát. A vöröshagymákat vágjad negyedekre, a fokhagyma gerezdeket félbe, majd mehetnek bele a sonka mellé.
A nehezével már kész is vagy. Kb. 2-2,5kg füstölt sonkához 1-1,5 db babérlevél, 15-20 szem bors, és kávéskanálnyi kömény kell. Természetesen ez függ az egyéni ízléstől is, valamint a víz mennyiségétől, amibe feltetted főni. Nagyon fontos, hogy lassan főzzük a sonkánkat, ha elpárolog a víz, pótold. A főzési idő függ a darabok nagyságától és vastagságától általában ahány kiló, annyi óra szükségeltetik, a füstölt csülöknek kicsit több idő kell, akkor tökéletes, ha a csontról könnyen leválik a hús.
Már majdnem elkészültél, csak egy fontos mozzanat van hátra.
A sonkát hagyd a főzőlében kihűlni! Én húsvét előtti este szoktam elkészíteni és reggelig csücsül a fűszeres lében a sonka és csak ekkor veszem ki, így lesz igazán szaftos, ízletes és omlós.
Kellemes húsvéti ünnepeket és jó étvágyat kívánok a GusztaHús nevében!
|