Soha nem tudjuk igazán, hogy mennyire is hiányzik egy dolog, egy személy, egy élőlény az életünkből, amíg igazán el nem veszítjük.
Mi emberek sokszor nagyon meggondolatlanul teszünk dolgokat, amit később bánunk meg igazán és mikor ráeszmélünk, hogy mekkora butaságot tettünk szinte hegyeket mozgatunk meg, hogy helyre tegyük azt, amit már szinte lehetetlen visszaállítani az eredeti formájára.
De azért vannak elhivatott szakemberek, tudósok, akik lehetetlent nem ismerve mindent elkövetnek, hogy a több évszázada elbaltázott dolgokat helyre állítsanak, hogy a napjainkban is élvezhessük őseink által is megélt szépségeket, finomságokat.
Itt találsz infókat a rekonstrukciós folyamatokról
Ha csak megközelíti az eredetit, akkor mindent értek.
Az őstulok is egy ilyen csodálatos állat, amit mi emberek sikeresen eltüntettünk a föld színéről. Igaz nem csodálkozom, mert ha csak megközelítőleg sikerült rekonstruálni ennek az ősi állatnak nem csak a külső jegyeit, hanem a húsának az ízét, akkor minden érthetővé válik. A húsa szerintem annyira ízletes, hogy nehéz volt a vadászatát abba hagyni, mert aki ezt egyszer megkóstolta az bizonyára későbbiek folyamán már nem tudott lemondani róla.
Bizonyára nem lesz a nagyközönség siker terméke, de egyes különlegességre vágyó gurmék nem tudnak majd ellen állni, hisz a vágási kihozatala nem a legelőnyösebb, a hús szerkezete tömör márványozottságtól mentes, hisz egy ridegtartású állatról beszélünk. De ez adja meg igazán az ízét, zamatát, ami a vadjelleget hozza, de nagyon finoman kellemesen lágy harmóniában a marha jellegzetes, de nem tolakodó ízével.
Bízom benn, hogy hamarosan ismét lesz lehetőség, hogy a Szomor Farmmal és a Hortobágyai nemzeti parkkal ismét lesz lehetőségünk egy Őstulok (Heck marha) feldolgozására.
De addig is készítetem pár ételt ebből a csodás és ízletes húsból, aminek a receptjét itt olvashatjátok:
Őstulok leves, Négygombás őstulok pörkölt, Fokhagymás mustárban érlelt őstulokhátszín
"Őstulok" leves
Hozzávalók:
2-3 ek zsiradék (libazsír, olaj), 2-3db tulok húsos csont (marha húsoscsonttal is helyettesíthető)
1db Közepes méretű lilahagyma, 1 szál újhagyma, 4 gerezd Kisebb fokhagyma
2 db közepes sárgarépa, 2 db közepes fehérrépa, 1 db kis fej karalábé
2 fej csiperkegomba, 1 db koktél paradicsom, 1 szelet friss paprika
Só, bors, köménymag, 2-3 szál Zöldpetrezselyem,
Glutén és laktóz mentesen készítve!
Készítsük elő az alapanyagokat, a zöldségeket tisztítsuk és vágjuk hasábokra, a gombákat cikkekre és kezdődhet a főzés. A csontot hidegvízben áztassuk egy félórát, mossuk le és kissé töröljük szárazra.
Tegyük a zsiradékot a fazékba a csontokkal együtt és kezdjük el hevíteni, mikor már egy kicsit átpirítottuk a csontokat adjuk hozzá a zöldségeket, hagymákat egy kis köménnyel és egy kicsit még pirítsuk. Közben keverjük meg, nehogy oda égjen. Mikor már a zöldségek is színt kaptak felengedjük vízzel és elkezdjük lassan főzni.
Hozzá adjuk a paradicsomot és a gombát, petrezselymet és ízlés szerinti borsozzuk, sózzuk. Tovább főzzük, közben kóstoljuk és ha kell után ízesítünk míg el nem készül.
Mikor tudjuk, hogy biztos kész a leves? Kiemelünk egy csontot és ha a hús levált magától a bordákról, elkészült.
Levesbetétet ki kinek a szája íze szerint adhatunk hozzá, de mivel most első sorban glutén mentesen készítjük, így egy külön edényben főzzük ki a tésztákat.
Tálalás előtt a csontokról szedjük le a húst és akár a levesbe vagy külön edénybe tálaljuk.
Jó étvágyat!
Négygombás "őstulok" pörkölt
Hozzávalók: •3- 4 ek sertészsír (olaj)
• 5-8dkg füstölt szalonna • 1-1,2kg őstulok comb v. Lapocka (Sima marhahússal is helyettesíthető) • 1db nagy lilahagyma • 1db nagy vöröshagyma • 4 gerezd Nagyobb fokhagyma • 2 db közepes paradicsom • 2 db közepes friss paprika • 4 db közepes fej csiperke gomba • 15 fej szegfű gomba • 2 db közepes róka gomba • 2-3 szelet vargánya (szárított is jó) • Só, bors, köménymag • Őrölt pirospaprika • Aprított petrezselyem,
Glutén és laktóz mentesen készítve!
A combhúst kockázzuk fel max. 2x2-es kockákra és tegyük félre míg előkészítjük a többi hozzávalót. Tisztítsuk meg a hagymákat és a gombákat, majd egy edénybe tegyük bele a zsiradékot és az apró kockára vágott szalonnát. (Ha szárított vargányát használunk, akkor áztassuk be egy kis vízbe.)
Mikor a szalonna arany barna színű, hozzá adjuk a felkockázott vörös és lilahagymát és tovább pirítjuk. Mikor a hagyma is kezd pirulni adunk hozzá egy kis zúzott köményt, valamint az összezúzott fokhagymát, odafigyelve tovább pirítjuk rendszeresen kevergetjük.
Ekkor hozzáadjuk a felkockázott paprikát és a magtalanított paradicsomokat. (Ha a paradicsom magját és levét is hozzá adjuk, akkor túl savas lehet a pörköltünk.) Gyakori kevergetés mellet zsírjára pirítjuk a szaftnak valót, mikor elértük ezt az állapotot húzzuk félre és adjuk hozzá az őrölt pirospaprikát, keverjük össze és öntsünk hozzá 1,5dl hideg vizet.
Ismét pirítsuk zsírjára az alapunkat, majd adjuk hozzá a felkockázott húst, amit sózzuk, borsozzuk és keverjük át. Vizet ne adjunk hozzá, mert először a hús a saját nedvességéből fog veszíteni, ami elegendő az első vissza pirításig.
Miután ez megtörtént adunk hozzá még vizet és tovább főzzük, közben többször is ellenőrizzük a hús puhaságát, a pörkölt fűszerességét és ha szükség van rá után ízesítünk. Amikor a hús már majdnem megpuhult, de még érzünk benn egy kis rágósságot, akkor adjuk hozzá a feldarabolt gombákat (beáztatott vargányát az áztató vízzel együtt) és készre főzzük.
Köretként fekete Lencsés burgonya pürét javaslok, de a dödölle, tarhonya, galuska, főtt burgonya egyike is megfelelő.
Jó étvágyat!
Fokhagymás mustárban érlelt "őstulok" hátszín
Hozzávalók:
- 3-4 dl étolaj
- 1-1,2kg őstulok hátszín
(Sima marhahússal is helyettesíthető)
- 2 gerezd Nagyobb fokhagyma
- Mustár
- Só, bors,
- Ketchup
A hátszín egyik legegyszerűbb és legbiztonságosabb nedves érlelési módját mutatom meg.
A hátszínt szeleteljük ujjnyi vastagságúra, a vastag inakat vágjuk le és a hús szeleteket frissen őrölt borssal borsozzuk. A megtisztított fokhagyma gerezdeket nagyon apróra vágjuk fel és szórjuk a húsra, majd mustárral kenjük be. Ezt a műveletet a húsok mindkét oldalán ismételjük meg, majd egy tálba egymásra rakva a szeletek közé étolajat öntünk addig, míg a húst el nem lepi.
Nagyon fontos hogy sózni semmiképpen se sózzuk a húsokat, ugyanis a sónak vízelvonó hatása van, így az értékes húsnedveket az érlelés alatt elvonja a húsból, amire a sütéskor szükségünk van.
Hűtőbe rakva, lefedve egy két hétig is eláll akár kétszer háromszor is tudunk frissen sütni belőle.
Két - három nap után már süthetünk is az érlelt hátszínből, de azért legalább öt napot hagyjuk érni, mielőtt nekiállunk sütni.
Vegyük ki a szelet húsokat a pácból és tegyük egy tányérra, hagyjuk egy fél órát szobahőmérsékletűre melegedni, sózzuk, majd serpenyőben süssük mindkét oldalát 3-4 percet, attól függően, hogy mennyire akarjuk átsütni.
Köretnek tepsiben sült burgonyát vagy hasábburgonyát tudnék javasolni.
Tálaláskor ketchupot és mustárt adjunk mellé.
Jó étvágyát!
|