A közelmúltban a NÉBIH 53 féle sonkaterméken 373 féle laboratóriumi vizsgálatot végzett el. Az eredmény egyes termékeknél megdöbbentő volt, mert 35%-75%-os víztartalmat mértek, vagyis 1kg sonka árában, akár 750g vizet vitt haza a vásárló.
Nyissad meg a csapot, ha vizet akarsz, és ne a sonkádba vidd haza, drága pénzért!
Szép hazánkban a húsvéti időszakban több ezer tonnányi sonkát vásárolunk, így a gyártók nagy bizniszt szimatolnak, mint a megélhetési locsoló húsvétkor.
Az üzletek polcai megtelnek a finomabbnál finomabb sonkákkal, amit csak otthon kóstolunk, így sok esetben a látványra tudunk csak szorítkozni a vásárlási döntésünk meghozatalakor.
A csomagolástechnikák az elmúlt évtizedekben nagyon kifinomultá és hihetetlen látványossá vált. Nem kis befolyással bírva érzékszerveinkre és érzelmeinkre. A csomagoláson túl a vegyészet is jelentős szerepet vállal modernkori táplálkozásunk eltorzulásában, (amiről itt olvashat bővebben.)
Mit is értek ez alatt? A Zalahús fénykorában, mikor ott dolgoztam, volt egy, akkor divatos sláger termékük a Piknik sonka, ami több húsdarabból volt összepréselve, valamint a víztartalma 56% körül mozgott. A lényeg, hogy ezt a víztartalmat felkívánták emelni 65%-ra, de az akkor forgalomban lévő vízmegkötő anyagok, ezt nem tették lehetővé, egyszerűen kifolyt belőle a víz. És itt álljunk megy egy pillanatra!
Azóta eltelt 25 év! A bevezető sorokban azt olvassa, hogy a húsvéti sonkában, ami elméletileg egy vágóállat izomszerkezetéből származik 75%-os víztartalmat mértek!
Hogy is van ez? Kérem szépen így! Ennyit fejlődött az élelmiszer tudomány (vegyészet), ahol képesek a vizet bent tartani az élelmiszerekben.
Miről ismerheted fel, hogy vizet veszel? Nagyon fontos, ha csomagolt termékeket vásárolsz, figyelmesen olvassad el a terméken lévő jelölő címkét. Itt a felhasznált anyagok mindig csökkenő sorrendben vannak feltüntetve. Ha a víz a sorban elől van, az azt jelenti, hogy magas a víztartalma.
Sonkáknál, pácolt, érlelt termékeknél inkább a páclé kifejezéssel találkozhatsz, ami köztünk szólva vízben oldott sót jelent, esetleg némi fűszerrel. A legjobb, ha szemügyre veszed a portékát és erre figyelsz:
- Akkor, hogyan tudom, hogy melyik sonka a jó?
A legegyszerűbb válasz: - Az amit saját magad készítesz vagy a henteseddel készítetsz. Állj,állj,állj! Ne rohanj disznót vágni, mert egy kicsit elkéstél a húsvéti sonka készítéssel.
De ne csüggedjél, mert mi gondoltunk a sonkádra és az első adagok sóágyban beértek, majd szikkasztottuk őket és gyengéden keményfával füstöltük, úgy ahogy otthon nagyapáink is tették.
De akkor mégis milyen húsvéti sonkát vegyek? Sóban érleltet, szárazbedörzsöléses módszerrel, vagy nedves pácolásút, esetleg gyorspáccal készültet, vagy egyszerűen főtt füstöltet?
Figyelmedbe ajánlom a GusztA Mesteri Szívsonkánkat, ami teljesen hagyományos módon, vízmegkötők nélkül készül, amit most üzleteinkben vásárlás előtt megkóstolhatsz:
Igen a kínálat nem kicsi, de ha profi sonkavásárlóvá akarsz válni, itt az alaptudnivalókat megtalálod:
Ízekben őrzött hagyományok!
Bízom benn, hogy profi sonkavásárlóvá képezed magad és megfelelő ár érték arányban tudsz vásárolni.
Sonkafőzési tippjeinket, itt találod!
Tisztelettel: Kovács Gusztáv
|