gondolatot a konyhámban! Eddigi életemben a pecsenye kacsát egészben ha sütöttem, akkor mindig a szokásos jól bevált fűszerekkel és technikákkal készítettem. Só, bors, majoránna, hagyma és egy forró sütő. Mindig egy fantasztikus sültet kaptam, amit a család két nap alatt elfogyasztott.
Mikor úgy döntött a családi kupaktanács, hogy ismét kacsát süssünk, akkor támadt két forradalmi ötletem:
1; Alacsony hőfokon sütni a kacsát!
2; Szilvalekvárral simogatni a bőrét!
Mi lett a végeredmény? Másnapra nem kellet eltenni a maradékot.
Ugyanis a kisebbik fiam, aki soha "nem ér rá enni", még ő is repetázott a kacsahúsból.
Miért is forradalmasítottam a kacsasütést?
Ez egy jó kérdés! Általában egy dolgot maximum 2-szer 3-szor készítek ugyan úgy. Mikor elkap az "alkotásvágy", benézek a hűtőbe és az ott talált alapanyagokkal kreálok valamit.
Na, a kacsasütéssel pont így voltam. A fent említett szokásomhoz híven jártam el mikor megláttam a szilvalekvárt a hűtő sarkában és kezdett összeállni a fejemben a receptúra. De ekkor még nem gondoltam, hogy a sütési technikámon is változtatni fogok, csupán a szokásos ízesítést akartam egy kicsit megbolondítani.
Mikor befűszereztem és befektettettem a kacsuszt a tepsibe letakartam fóliával, hogy betegyem a sütőbe, akkor jutott az eszembe a sous vide (szuvid) eljárás, ami zárt légmentes tasakban alacsony hőfokon történő főzést jelent. És ebből jött az ötlet, hogy még soha nem készítettem semmit alacsony hőfokon, ezért itt az ideje kipróbálni ezt az eljárást némi módosítással.
Igaz ez nem a gyorsan elkészíthető ételek közé tartozik, hisz legalább 5órán keresztül sül a kacsa, de nyugodtan ott lehet hagyni és nem kell félni, hogy odaég.
Úgy hogy így készült az alábbi receptúra:
Szilvalekváros sült pecsenyekacsa édes csípős mártással
A pecsenye kacsát megtisztítjuk. A megmosott almát fél centis karikákra vágjuk. 1-1 db tisztított közepes lila és vöröshagymát felkarikázzuk valamint két gerezd fokhagymát.
Az alma karikákat tepsibe rakjuk és rászórjuk a felvágott hagymák háromnegyedét, sózzuk, borsozzuk, valamint 1-1 csapott evőkanálnyi Szárika natúr ételízesítővel és Szárika szárnyas fűszerrel is megszórjuk. A kacsa bőrét és hasüregét jól megsózzuk, borsozzuk és fűszerezzük. A maradék karikázott hagymákat a hasüregbe tesszük és a kacsát az almákra helyezzük.
Egy kis tálban elkészítjük a szilvalekváros kenegetőt. 1 db mandarinlevét kifacsarjuk egy mokkás kanálnyi Szárika natúr és szárnyas fűszert, sót, borsot, egy kis Chili port vagy Chili paprikát, 3-4 evőkanálnyi szilva lekvárt adunk hozzá és jól összekeverjük. Ezt a szószt a kacsára egyenletesen elkenjük úgy, hogy a hasüregbe is jusson. Ezután a tepsiben lévő kacsát alufóliával lefedjük és a sütőben 90 -100°C-on 5 órán keresztül sütjük. Mikor letelt az idő a fóliát levesszük és tovább sütjük 200°C-on míg szép aranybarna lesz. Mikor megsült a kacsa kivesszük a sütőből és egy kicsit pihentetjük, majd a kacsa alatt lévő almakarikából 4-5 darabot egy kis sült hagymát kiveszünk és szitán áttörjük egy serpenyőbe, adunk hozzá 1 db mandarin levét, 3-4 evőkanálnyi szilvalekvárt sót, borsot és forraljuk, mikor összeálltak az ízek egy kis vajat elkeverünk a szószban, hogy selymesebb legyen. Ínyencek egy kis chili paprikát adhatnak hozzá és így egy édes csípős mártást kapnak. Daraboljuk a kacsát és ízlés szerinti körettel tálaljuk.
Hozzávalók:
1db 2,10kg-os kacsa 1db alma, 2db mandarin 1-1 db közepes lila és vöröshagyma 2 gerezd fokhagyma szilvalekvár, só, bors, chili por vagy paprika Szárika natúr ételízesítő Szárika szárnyas fűszer
Jó étvágyat kívánunk!
További kacsa receptjeink:
Zöldségágyon, egészben sült kacsa
A siker garantált! Te is készítsd el! :Rozé kacsamell, sült gesztenyével, Cserszegi fűszeres „borsziruppal”
Érdekes téma:
Miért sütünk kacsát mindenszentekre?
|