Sokat gondolkodtam és a rengeteg kérdés fogalmazódott meg bennem, a kacsahús fogyasztás szokásaival kapcsolatban. De egy kérdésem jó ideig megválaszolatlan maradt!
Szinte minden ünnephez, eseményhez köthető valami népi hagyomány, babona, ami kivetül az étkezési szokásainkra. A szilveszterhez a malac, ami kitúrja a szerencsédet. A Márton naphoz a liba, mert aki Márton napján libát nem eszik, egész éven át éhezik. A karácsonyhoz a hal vagy a pulyka, amit az amerikai halaadás ünnepi szokásból importáltunk. A húsvéthoz a bárány, a sonka, tojás, a megújulást jelképező dolgok, hogy csak párat említsek a sok közül.
Vajon akkor, miért sütünk mindenszentek környékén kacsát?
Ez az én megválaszolatlan kérdésem!
Többfelé kutakodtam, gasztronómusokat kérdeztem, az utca emberét faggattam és mindenki töprengett és visszakérdezett, - Tényleg, miért sütünk kacsát?
A teljes igazsághoz tartozik, hogy a megkérdezettek egy részénél nem volt szokás, vagy nem tudott róla hogy szokás lenne ilyenkor kacsát sütni.
De akkor miért van, hogy ebben az időszakban a friss kacsahús eladásunk a boltokban meg duplázódik?
Sajnos a nagymamámat már nem tudom megkérdezni, ezért édesanyámhoz fordultam kérdéssel:
- Miért sütünk mindenszentek környékén kacsát?
„Gyermekkoromban faluhelyen mindig erre az időszakra tömték ki a kacsákat, ekkor érték el azt a súlyt, hogy vágás érettek lettek. Mivel a kacsahús nem egy hétköznapi könnyed éhségoltó szerepet töltött be, ezért mindig valamilyen neves családi ünnephez vagy összejövetelhez lett elkészítve ugyan úgy, mint a libahús.
Nagyon fontos volt, a mindenszenteki időszakban a családi fészekből már kiröpült tagok visszalátogatása a szülői házba, hisz ilyenkor ez az ünnep egy nagy családi eseményé kerekedett.
A vendéglátás különlegességét és fontosságát mindig azzal jelezték a háziak, hogy a legjobb és legértékesebb falatokat kínálták a látogatóknak és ennek egyik kulcsszerepet betöltő tartozéka volt a hízott kacsa."
Míg ezeket a sorokat írom megcsörrent a telefonom és Max gasztronómus barátom hívott, hogy ő is megkérdezte édesapját erről a témáról:
- Miért sütünk mindenszentek környékén kacsát?
„ Ebben az időszakban tömött kacsákat mindig a karácsonyi ünnepekre hizlalták. A szárnyasok életében az október vége vízválasztó volt. Ugyan is az a kacsa, amelyik nem bírta, vagy nehezen viselte a kényszerű táplálkozás okozta feszültséget az bizony kés alá került. A többi kacsa pedig élvezhette az életet még egy kis ideig."
A fenti két véleményhez kapcsolódik egy felhasználói vélemény a régmúltból:
„Régen ilyenkor tudtuk megvenni a kacsahúst kedvezőbb áron. Egy részét megsütöttük a másik felét eltettük a fagyasztóba és karácsonykor elővettük. Karácsony előtt mindig drágább volt a kacsahús."
Csupán ennyi lenne a magyarázat, gazdaságosság, praktikum és vendéglátás?
Lehetséges, de tegyünk hozzá még egy élettani reakciót is, ami a génjeinkben van elraktározva és nehezen tudjuk kordában tartani. Ugyanis, ilyenkor ősszel, a tél közeledtével a szervezetük igényli a zsírosabb, kalóriadúsabb ételeket az alacsonyabb hőmérséklet elleni védekezés érdekében. Mivel a hízott kacsa akár testtömegének a 20%-át képezheti zsír, így ezt az igényt ki tudja elégíteni, mivel nagyon finom ízletes ételek készíthetőek belőle.
Neked van magyarázatod erre a kérdésre?
Kérlek kérdezd meg, nagymamád, nagypapád vagy szüleid, hogy - Miért sütünk mindenszentek környékén kacsát? és írd meg, nálatok mi a szokás! info@gusztahus.hu
Pár sor a kacsáról:
Soha nem felejtem el, gyermekkoromban, mikor kiskacsák érkeztek a „házhoz" mennyi örömöt okoztak ezek a pihe puha sárga kis vircsaftos szárnyasok.
Nagymamám mindig megkért bennünket, hogy mennyünk friss csalánt szedni, amit apróra kellett vágni és összekeverni a kukoricadarával, kis vízzel meglocsolni és máris kész volt az eledelük, amit úgy faltak, mint „kacsa a nokedlit".
Sajnos már gyermekeinknek, nem nagyon adatik meg ez a fajta élmény, de ettől függetlenül még szerethetik a kacsahúst.
Kacsát megközelítőleg 5000 évvel ezelőtt kezdték el háziasítani. Mivel a húsa magas fehérjetartalmú, ízletes, rendkívül tápláló. Zsírja telítetlen zsírsavakat tartalmaz, amit a konyhában sokrétűen lehet felhasználni.
Európában és Kínában nagyon kedvelt a kacsahús olyannyira, hogy a világ kacsaállományának több mint a 60%-át Kínában tartják.
Magyarországi fogyasztási kultúrában többségében kétféle életciklusában feldolgozott kacsákat használjuk. A pecsenyekacsát, amiket 6-8 hetes korban vágnak és a hízott kacsát, amit további 4 hetes kényszertömés után dolgoznak fel.
Íze jellegzetes, ősi, vad aromákat is tartalmaz. A hízott kacsa bőr alatti zsírtömege a teljes testsúly 20%-át is elérheti.
A kacsahúson kívül nagyon fontos szerepet tölt be a hízott máj is, hisz hihetetlenül finom és nagyon kedvelt termék, igaz nem csak a fogyasztók körében, hanem a csalóknak is extraprofitot termel.
Részletek itt!
Hol találkozhatunk még kacsákkal?
Hihetetlen, hogy ez az állat mennyi embert megihletett, vagy ösztönzött arra, hogy ne csak a tányérunkon találkozhassunk, hanem az élet különböző területein.
Az autógyártásból kigördülő kis járgány, ami igaz utólagosan kapta a kacsa nevet.
A rajzfilmiparból sokunk kedvenceként bemutatkozó Donald Úr és a játékiparban gyártódott gumikacsák, valamint a 2007 óta a világ legnagyobb 16,5 méter magas utazó gumikacsájaként elhíresült Hofman művészi alkotása, ami nem egyszer áldozatául esett az időjárás viszontagságainak.
|