Enged meg, hogy nagyon kellemes húsvéti ünnepeket kívánjak Neked és családodnak. Remélem kellemes pihenéssel töltöd majd idődet szeretteid körében.
Nem tudom Te, hogy vagy vele, de a karácsony után nekem ez a másik legkedvesebb ünnepem. Soha nem felejtem el gyermekkoromból, hogy ilyenkor szülők, nagyszülők, nagybácsik, nagynénik, család apraja-nagyja mindannyian kimentünk a rétre vagy kisétáltunk nagypapa borospincéjéhez és útközben rengeteget beszélgettünk, nevettünk és sokat játszottunk. A gondokat, problémákat otthon hagyva egy csodálatos napot töltött szeretteivel az ember.
Van egy ötletem! Kérdezd meg gyermekedet, unokádat, hogy tudja-e mit jelent az a szó, hogy kókányolás?
Vagy netán Te sem tudod, hogy mit jelent ez a szó? Elárulom, hogy nekem mit is jelentett mikor meghallottam szüleimtől: - Na, most irány, megyünk kókányolni! - és ekkor csapot-papot ott hagytunk és mentünk a rétre. Szóval ez nem más volt, mint egy ősi húsvéti szokás a „célba dobás", „tojásütés" és a „kié bírja tovább" húsvéti játékok.
Te is vidd ki gyermekedet a friss tavaszi levegőre és játszatok együtt, hidd el Neked és a csemetéknek is egy felejthetetlen élményt fog nyújtani. A szabályokról pár szót:
Kókányolás:
Leegyszerűsítve célba dobás. A festett tojást rakd le a fal, vagy fa tövébe a földre. Mi a réten egy vakondtúrás mellé szoktuk rakni így, ha nem találat esetén nem kellet az elpattanó pénzt megkeresni. Úgy 1m távolságból célozzátok meg egy 20forintos érmével a tojást és minden találat után egy lábfejnyivel növeljétek a távolságot, egy bot leszúrásával jelöltük ki hol tartott. Az győz, aki a legtávolabbi pontból is eltalálja a piros tojást. A népi szokásokban a legények játéka volt a kókányolás, a tojásvágás. A tojást letették a fal tövébe, és öt gibiclépés (lábfej) távolságból kellett belevágni a krajcárt. Ha beletalált a pénzzel úgy, hogy az megállt benne, akkor a kókányoló nyerte a tojást.
Kié bírja tovább:
Itt a piros tojást a levegőbe kell feldobni, kicsit előre irányba (nehogy a fejetekre essen), majd a tojás a fűbe esik. Itt az lesz a győztes, akinek magasra feldobott tojása a legtöbb „landolást" épségben megússza. Ezt a játékot ajánlatos a réten végezni.
Tojásütés:
Ezt mindig a végére hagytuk, mert ilyenkor lehet felhasználni a kevésbé sérült tojásokat. Fogj a kezedbe egy 1m hosszú vastagabb botot és a tojást dobd a levegőbe és próbáld elütni. A másik lehetőség, hogy a tojást felteszed a vakondtúrás tetejére és elütöd, mintha golfoznál. Azért arra felhívom a figyelmedet, hogy ne az ünnepi ruhába menjetek tojásütést gyakorolni.
Egyszerűek nem? Szórakoztatóak a játékok és még meg is mozgatják az embert a friss levegőn a gyerekek pedig nem a TV vagy számítógép előtt gubbasztanak.
Sőt egy kis feszültség levezetőnek is jó, akár neked akár a gyerekeknek, mert most különösebb szabályok nélkül olyan dolgot tehettek, amit normál esetben nem szabad.
Most hogy már a nem hasznosított festett tojásokat „elrendeztük", akkor mit csináljunk a maradék húsvéti sonkával?
Max konyhájából lessünk el valami csodálatos és praktikus dolgot, amit itt megnézhetsz!
Neked és családodnak adjuk szeretettel, használd fel bátran ötleteinket!
Guszti
|