Csülök és sonka, mindig aktuális, bár az igazi „főszezonja" húsvétkor van. Vásárolunk ilyenkor hagyományos füstölt húsokat, vagy gyorspácoltakat, de nem árt gondot fordítani a főzésre is. Másképpen bánjunk a gyorspácolttal, és másként a hagyományosan füstölttel.
Miért van erre szükség?
Vizsgájuk meg pár gondolat erejéig a húsokat. Kezdjük a hagyományos eljárással készített, füstölt sonkát vagy csülköt. A húst sózzák, bizonyos esetekben pácfűszerekkel ízesítik, majd megfüstölik, és szárítják. Itt magasabb a hús sótartalma, és ki van száradva. Ezt mindenképpen áztassuk be legalább egy éjszakára, így kiázik a só, és a hús szív magába egy kis nedvességet. Hideg vízbe kezdjük, a főzést, és érdemes kis energián, hosszabb ideig főzni.
A gyorspácolt húsokat általában kezelik vízmegkötő anyagokkal, itt csak egy gyors füstöt (nagyrészt folyékony füsttel), itt rövidebb a szárítási idő. A húsok nincsenek kiszáradva, ha tovább főzzük, akkor szárad ki. A húst mindig forró vízben tegyük fel főzni, és alaposan mossuk meg. Keressünk egy nagyobb fazekat, tegyük bele a húst, és engedjük fel hideg vízzel, míg teljesen ellepi. Vegyük ki a húst, majd a vizet forraljuk fel, és utána tegyük vissza bele a húst. Ebben az esetben nem kell olyan hosszú főzési idővel számolni, mint a hagyományos estében.
Mindkét esetben fűszerezhetjük a főzővizet. Tehetünk bele hagymát, fokhagymát, babérlevelet és tarkaborsot. Ha szeretjük a pikáns ízeket, tegyünk pár szem borókabogyót a főzővízbe. Érdemes a húsokat a főzővízben hagyni, míg langyosra hűl, és utána kivenni, és leszárítani.
A megmaradt levet használhatjuk levesek vagy mártások felöntő levének, de ügyeljünk a sósságára. Húsvétkor megfőzhetjük benne a tojásokat. A megfőtt tojásokat vegyük ki, egy kanál nyelével kocogtassuk meg körbe, így a héj bereped, és ha visszatesszük 5-6 percre a meleg lébe, átveszi a füstölt ízt.
Max
|